2025 թվականի փետրվարի 5-ին, ժամը 15:00-ին տեղի ունեցավ Չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ, դոկտոր Սերգեյի Ավանեսովի հանդիպումը ՀՀ Շիրակի մարզպետ պարոն Դավիթ Առուշանյանի հետ։ Կողմերը խորացված քննարկում են անցկացրել ՀՀ Շիրակի մարզի և Չինաստանի Հայնան նահանգի համագործակցության հարցերի շուրջ։
Դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը հատկապես նշել է, որ Հայնան նահանգի Հայկոու քաղաքում տեղի ունեցած «Տրոպիկական գյուղատնտեսական ապրանքների միջազգային ձմեռային տոնավաճառ 2019»-ի ընթացքում, հիմնադրամի աջակցությամբ, ՀՀ Շիրակի մարզի կառավարությունը Հայնանի նահանգի կառավարության հետ ստորագրել է փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր, որն ամրապնդել է երկու երկրների տնտեսական և բարեկամական հարաբերությունները ողջ տարածաշրջանում։ Հուշագրի համաձայն՝ նախատեսվում է Հայկոյում և Հայաստանի Գյումրի քաղաքում ստեղծել «Առևտրի տուն», որտեղ կբացվեն խանութներ, ռեստորաններ, չինական ավանդական բժշկության կենտրոններ և գիտաարտադրական կենտրոններ։ Բացի այդ, համաձայն կանոնակարգի, առևտրի տների ստեղծման վերաբերյալ պաշտոնական պատասխաններ և թույլտվություններ են ստացվել պարոն Սուրեն Պապիկյանից՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից,արտաքին գործերի նախարարությունից, ի դեմս Ավետ Ադոնցի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, ինչը լայն հնարավորություններ է բացում ստորագրված հուշագրի իրականացման համար։
Դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը նաև նշել է, որ ընկերությունը «Hainan Trade Industrial Co., Ltd. ստեղծվել է հատուկ հետագա համագործակցությունը հեշտացնելու համար, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ Հայկոուի տարածքում Առևտրի տան ստեղծման համար։
Կողմերը նշել են, որ չնայած համաճարակի, պատերազմի և այլ գործոնների, համաձայնագրի կատարման հետ կապված որոշակի դժվարություններին, Շիրակի մարզի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել սերտ համագործակցության Հայնանի նահանգի կառավարության հետ՝ երկու եղբայր ժողովուրդների մշակութային, տնտեսական և գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության խորացման նպատակով «Համագործակցության և փոխըմբռնման հուշագրի» լիարժեք իրականացման համար: Չինաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը լիարժեք աջակցություն կտրամադրի ստորագրված Հուշագրի իրականացմանը։
Ամփոփելով՝ դոկտոր Սերգեյն Ավանեսովը ընդգծեց, որ Հուշագրի հաջող իրականացումն ապահովելու համար առաջարկվում է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ անհրաժեշտ առաջարկներ պատրաստելու համար։ Ներկայումս նախապատրաստվում է Շիրակի մարզպետի և պատվիրակության հրավերը՝ այցելելու Հայնան՝ կողմերի միջև համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու և իրականացնելու նպատակով։
2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին նահանգի նահանգապետ Շեն Սյաոմինը Հայկոյում համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի (ձախից առաջին շարքում) հետ։
2025 թվականի փետրվարի 5-ին ՀՀ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը և ՀՀ Շիրակի մարզպետի օգնական Սարգիս Մեքինյանը։
2025 թվականի փետրվարի 5-ին մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը և դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը (չինական-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամ)

On February 5, 2025, at 3:00 PM, a meeting was held between Dr. Sergey, Chairman of the Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations, and David Arushanyan, the Governor of Shirak Province, Republic of Armenia. The parties held an in-depth discussion on matters of cooperation between Shirak Province of the Republic of Armenia and Hainan Province of China.
Dr. Sergey particularly emphasized that during the "2019 International Winter Fair of Tropical Agricultural Products" held in Haikou, Hainan Province, with the assistance of the Foundation, the government of Shirak Province, Republic of Armenia, signed a Memorandum of Understanding (MOU) and Cooperation with the government of Hainan Province. This was an important step in strengthening the economic and friendly relations between the two regions and countries in general. According to the memorandum, the plan is to establish "Trade House" in Haikou and in the Armenian city of Gyumri, which will feature shops, restaurants, traditional Chinese medicine centers, and research and production centers. Furthermore, in accordance with the regulations, official responses and approvals for the establishment of the Trade Houses have been received from Mr. Suren Papikyan, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Mr. Avet Adonts, the Minister of Foreign Affairs, and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia. This opens up broad opportunities for the implementation of the signed MOU.
Dr. Sergey also noted that to further promote cooperation, the company "Hainan Trade Industrial Co., Ltd." was specifically established, which may serve as the basis for the creation of the Trade House in Haikou.
The parties also noted that despite certain challenges in the implementation of the agreement due to the pandemic, war, and other factors, the government of Shirak Province expressed its readiness for close cooperation with the government of Hainan Province to fully implement the "Memorandum of Cooperation and Understanding," with the aim of deepening cooperation in the cultural, economic, and scientific-technical spheres between the two fraternal peoples.The Embassy of the Republic of Armenia in the PRC will provide full assistance in the implementation of the signed Memorandum.
In conclusion, Dr. Sergey emphasized that to ensure the successful implementation of the MOU, it is proposed to create a working group to prepare the necessary proposals. Currently, preparations are underway for an invitation to the Governor of Shirak Province and a delegation to visit Hainan to further deepen and implement cooperation between the parties.
On December 13, 2019, Governor of the Hainan province Shen Xiaoming signed a memorandum of cooperation with Governor of the Shirak region of the Republic of Armenia Tigran Petrosyan (left, front row) in Haikou.
On February 5, 2025, Governor of Shirak Region of the Republic of Armenia David Arushanyan and Assistant to the Governor Sarkis Mekinyan .
February 5, 2025 Governor David Arushanyan and Dr. Sergey (Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations)