2025 թվականի փետրվարի 5-ին, ժամը 15:00-ին տեղի ունեցավ Չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ, դոկտոր Սերգեյի Ավանեսովի հանդիպումը ՀՀ Շիրակի մարզպետ պարոն Դավիթ Առուշանյանի հետ։ Կողմերը խորացված քննարկում են անցկացրել ՀՀ Շիրակի մարզի և Չինաստանի Հայնան նահանգի համագործակցության հարցերի շուրջ։
Դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը հատկապես նշել է, որ Հայնան նահանգի Հայկոու քաղաքում տեղի ունեցած «Տրոպիկական գյուղատնտեսական ապրանքների միջազգային ձմեռային տոնավաճառ 2019»-ի ընթացքում, հիմնադրամի աջակցությամբ, ՀՀ Շիրակի մարզի կառավարությունը Հայնանի նահանգի կառավարության հետ ստորագրել է փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր, որն ամրապնդել է երկու երկրների տնտեսական և բարեկամական հարաբերությունները ողջ տարածաշրջանում։ Հուշագրի համաձայն՝ նախատեսվում է Հայկոյում և Հայաստանի Գյումրի քաղաքում ստեղծել «Առևտրի տուն», որտեղ կբացվեն խանութներ, ռեստորաններ, չինական ավանդական բժշկության կենտրոններ և գիտաարտադրական կենտրոններ։ Բացի այդ, համաձայն կանոնակարգի, առևտրի տների ստեղծման վերաբերյալ պաշտոնական պատասխաններ և թույլտվություններ են ստացվել պարոն Սուրեն Պապիկյանից՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից,արտաքին գործերի նախարարությունից, ի դեմս Ավետ Ադոնցի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, ինչը լայն հնարավորություններ է բացում ստորագրված հուշագրի իրականացման համար։
Դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը նաև նշել է, որ ընկերությունը «Hainan Trade Industrial Co., Ltd. ստեղծվել է հատուկ հետագա համագործակցությունը հեշտացնելու համար, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ Հայկոուի տարածքում Առևտրի տան ստեղծման համար։
Կողմերը նշել են, որ չնայած համաճարակի, պատերազմի և այլ գործոնների, համաձայնագրի կատարման հետ կապված որոշակի դժվարություններին, Շիրակի մարզի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել սերտ համագործակցության Հայնանի նահանգի կառավարության հետ՝ երկու եղբայր ժողովուրդների մշակութային, տնտեսական և գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության խորացման նպատակով «Համագործակցության և փոխըմբռնման հուշագրի» լիարժեք իրականացման համար: Չինաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը լիարժեք աջակցություն կտրամադրի ստորագրված Հուշագրի իրականացմանը։
Ամփոփելով՝ դոկտոր Սերգեյն Ավանեսովը ընդգծեց, որ Հուշագրի հաջող իրականացումն ապահովելու համար առաջարկվում է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ անհրաժեշտ առաջարկներ պատրաստելու համար։ Ներկայումս նախապատրաստվում է Շիրակի մարզպետի և պատվիրակության հրավերը՝ այցելելու Հայնան՝ կողմերի միջև համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու և իրականացնելու նպատակով։
2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին նահանգի նահանգապետ Շեն Սյաոմինը Հայկոյում համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի (ձախից առաջին շարքում) հետ։
2025 թվականի փետրվարի 5-ին ՀՀ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը և ՀՀ Շիրակի մարզպետի օգնական Սարգիս Մեքինյանը։
2025 թվականի փետրվարի 5-ին մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը և դոկտոր Սերգեյը Ավանեսովը (չինական-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամ)

5 февраля2025 года состоялась Встреча доктора Сергея (председателя Фонда) с губернатором Ширакской области
5 февраля2025 года в15:00 состоялась встреча председателя Фонда регионального развития Китайско-Армянских отношений , доктора Сергея, с губернатором Ширакской области Республики Армения Давидом Арушаняном. Стороны провели глубокое обсуждение вопросов сотрудничества между Ширакской областью Республики Армения и провинцией Хайнань Китая.
Доктор Сергей особенно отметил, что во время проведения«Международной  зимней ярмарки тропической сельскохозяйственной продукции2019» в городе Хайкоу, провинция Хайнань, при содействии Фонда, правительство Ширакской области Республики Армения подписало Меморандум  о взаимопонимании и сотрудничестве с правительством провинции Хайнань, что стало важным шагом в укреплении экономических и дружественных связей между двумя регионами и странами в целом. В соответствии с меморандумом планируется создание«Торгового Дома» в Хайкоу и в армянском городе Гюмри, в котором будут открыты магазины, рестораны, центры традиционной китайской медицины и научно-производственные центры и производства. Кроме того, в соответствии с регламентом были получены официальные ответы и разрешения на создание Торговых Домов от Министерства Территориального управления и инфраструктуры г-на Сурена Папикяна, Министерства Иностранных Дел в лице г-на Авета Адонца, Министерства экономики РА, что открывает широкие возможности для реализации подписанного Меморандума.
Доктор Сергей также отметил, что для содействия дальнейшему сотрудничеству была специально создана компания «HainanTrade IndustrialCo., Ltd.», которая может являться основой для создания Торгового Дома на территории Хайкоу.
Стороны отметили, что, несмотря на определённые трудности с реализацией соглашения из-за пандемии, войны и других факторов, правительство Ширакской области выразило готовность к тесному сотрудничеству с правительством провинции Хайнань для полноценной  реализации  «Меморандума о сотрудничестве и взаимопонимании» с целью  углублённого сотрудничества в культурной, экономической и научно-технической сферах между двумя братскими народами. Посольство Республики Армении в КНР окажет полное содействие в реализации подписанного Меморандума.
В заключение доктор Сергей подчеркнул, что для обеспечения успешной реализации Меморандума  предлагается создать рабочую группу для подготовки необходимых предложений. В настоящее время готовится приглашение губернатора Ширакской области и делегации посетить Хайнань с целью дальнейшего углубления и реализации сотрудничества между сторонами.
13 декабря 2019 губернатор провинции Шэнь Сяомин подписал меморандум о сотрудничестве с губернатором области Ширак Республики Армения Тиграном Петросяном (слева в первом ряду) в Хайкоу.
5 февраля 2025 года Губернатор Ширакской области Республики Армения Давид Арушанян и помощник губернатораШиракской области Республики Армения Саркис Мекинян.
5 февраля 2025 года Губернатор Давид Арушанян и доктора Сергея(Фонда регионального развития Китайско-Армянских отношений)